onsemi MBRA2H100T3G
Part No.:
MBRA2H100T3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
MBRA2H100T3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMA
Shipping
MBRA2H100T3G Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
8 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMA
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C