Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBR60100CT-E3/45
Part No.:
MBR60100CT-E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR60100CT-E3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 30A TO2203
Shipping
MBR60100CT-E3/45 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
820 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C