onsemi MBR40L45CTH
Part No.:
MBR40L45CTH
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR40L45CTH.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 45V 20A TO-220
Shipping
MBR40L45CTH Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
SWITCHMODE™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.2 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C