Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBR40H45CT-E3/45
Part No.:
MBR40H45CT-E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR40H45CT-E3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 45V 20A TO2203
Shipping
MBR40H45CT-E3/45 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
640 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C