onsemi MBR30H150CTG
Part No.:
MBR30H150CTG
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
MBR30H150CTG.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 150V 15A TO-220
Shipping
MBR30H150CTG Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
SWITCHMODE™
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.11 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-20°C ~ 150°C