Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBR25H50CTHE3/45
Part No.:
MBR25H50CTHE3/45
Datasheet:
MBR25H50CTHE3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 50V 15A TO2203
Shipping
MBR25H50CTHE3/45 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C