Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBR20H50CTHE3/45
Part No.:
MBR20H50CTHE3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR20H50CTHE3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 50V 10A TO220AB
Shipping
MBR20H50CTHE3/45 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
710 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C