Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBR20H100CT/45
Part No.:
MBR20H100CT/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR20H100CT/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO2203
Shipping
MBR20H100CT/45 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C