onsemi MBR20150CTTU
Part No.:
MBR20150CTTU
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR20150CTTU.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 150V 10A TO2203
Shipping
MBR20150CTTU Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)