Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBR15H45CT-E3/45
Part No.:
MBR15H45CT-E3/45
Datasheet:
MBR15H45CT-E3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 45V 7.5A TO2203
Shipping
MBR15H45CT-E3/45 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
630 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C