Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBR1545CT/45
Part No.:
MBR1545CT/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR1545CT/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 45V 7.5A TO2203
Shipping
MBR1545CT/45 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
570 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C