Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBR10H90CT-E3/45
Part No.:
MBR10H90CT-E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR10H90CT-E3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 90V 5A TO-220-3
Shipping
MBR10H90CT-E3/45 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
90 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
760 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3.5 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C