Taiwan Semiconductor Corporation MBR10200CTH
Part No.:
MBR10200CTH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR10200CTH.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 200V 10A TO220AB
Shipping
MBR10200CTH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
980 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C