Taiwan Semiconductor Corporation MBR10150
Part No.:
MBR10150
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
MBR10150.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO220AC
Shipping
MBR10150 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C