Techflex MBN0.50SV50
Part No.:
MBN0.50SV50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Grounding Braid, Straps
Package:
Datasheet:
MBN0.50SV50.pdf
Description:
GROUND BRAID TUBE 0.5"DIA X 50'
Shipping
MBN0.50SV50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Metal Braid
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubular
Material:
Copper, Tinned
Size, Supplied:
0.500" (12.70mm, 1/2") - Outer Dia
Thickness:
0.013" (0.33mm)
Number of Carriers:
48
Wire Gauge - Ends:
36 AWG