Bel Power Solutions MBC75-1015L-2
Part No.:
MBC75-1015L-2
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MBC75-1015L-2.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 75W
Shipping
MBC75-1015L-2 Specifications
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
MBC75 (75W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
75W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)