Bel Power Solutions MBC60-3000G
Part No.:
MBC60-3000G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MBC60-3000G.pdf
Description:
AC/DC CNVRTR 5.2V 12.5V -12.8V
Shipping
MBC60-3000G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
MBC60 (60W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5.2V
Voltage - Output 2:
12.5V
Voltage - Output 3:
-12.8V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8 A
Current - Output 2:
3 A
Current - Output 3:
500 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)