Bel Power Solutions MBC40-3003G
Part No.:
MBC40-3003G
Datasheet:
MBC40-3003G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 5.2V -12.8V
Shipping
MBC40-3003G Specifications
Series:
MBC40 (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
5.2V
Voltage - Output 3:
-12.8V
Current - Output 1:
6 A
Current - Output 2:
3 A
Current - Output 3:
500 mA
Power (Watts):
40W
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)