Bel Power Solutions MBC350-1T30L
Part No.:
MBC350-1T30L
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MBC350-1T30L.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 30V 200W
Shipping
MBC350-1T30L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
MBC350 (350W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:
30V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
11.67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W (350W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)