Bel Power Solutions MBC250-1048G
Part No.:
MBC250-1048G
Datasheet:
MBC250-1048G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Shipping
MBC250-1048G Specifications
Series:
MBC250 (250W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output 1:
5.25 A
Power (Watts):
250W
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)