Bel Power Solutions MBC150-1024G
Part No.:
MBC150-1024G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MBC150-1024G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 110W
Shipping
MBC150-1024G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
MBC150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.17 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
110W (150W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
5.9 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)