SL POWER / Advanced Energy MB65S24C
Part No.:
MB65S24C
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MB65S24C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 65W
Shipping
MB65S24C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
MB65S (65W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
65W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4.5 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.50" L x 2.00" W x 1.30" H (88.9mm x 50.8mm x 33.1mm)