SL POWER / Advanced Energy MB60S48C
Part No.:
MB60S48C
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MB60S48C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Shipping
MB60S48C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
MB60S (60W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
1.25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)