SL POWER / Advanced Energy MB12-1.7-AG
Part No.:
MB12-1.7-AG
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MB12-1.7-AG.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V
Shipping
MB12-1.7-AG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
Linear B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Linear
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
1.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.75" L x 3.00" W x 1.25" H (95.3mm x 76.2mm x 31.8mm)