SL POWER / Advanced Energy MB120S12C01
Part No.:
MB120S12C01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MB120S12C01.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Shipping
MB120S12C01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
MB120S (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W (120W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)