Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6502UKP055+T
Part No.:
MAX6502UKP055+T
Category:
Thermostats - Solid State
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX6502UKP055+T.pdf
Description:
THERMOSTAT 55DEGC ACT HI SOT23-5
Shipping
MAX6502UKP055+T Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Trip Temperature Threshold:
Hot
Switching Temperature:
55°C
Accuracy:
±4°C
Current - Output (Max):
20mA
Output Type:
Push-Pull
Output:
Active High
Output Function:
OverTemp
Selectable Hysteresis:
Yes
Features:
Voltage - Supply:
2.7 V ~ 5.5 V
Current - Supply:
30µA
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C