Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6226ALA25+
Part No.:
MAX6226ALA25+
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Reference
Package:
8-CLCC
Datasheet:
MAX6226ALA25+.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.02% 8LCC
Shipping
MAX6226ALA25+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
8-CLCC
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.02%
Temperature Coefficient:
5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
1.45µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
2.7V ~ 12.6V
Current - Supply:
550µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)