Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6126B50+T
Part No.:
MAX6126B50+T
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
MAX6126B50+T.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8UMAX
Shipping
MAX6126B50+T Specifications
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
12ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
2.85µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
5.2V ~ 12.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)