Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6126AASA41+T
Part No.:
MAX6126AASA41+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Reference
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX6126AASA41+T.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.02% 8SOIC
Shipping
MAX6126AASA41+T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.096V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.02%
Temperature Coefficient:
5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
2.4µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
4.3V ~ 12.6V
Current - Supply:
725µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)