Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6071AAUT25+T
Part No.:
MAX6071AAUT25+T
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX6071AAUT25+T.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.04% SOT23-6
Shipping
MAX6071AAUT25+T Specifications
Package/Case:
SOT-23-6
Product Status:
Active
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.04%
Temperature Coefficient:
6ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
4.8µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
6µVrms
Voltage - Input:
2.8V ~ 5.5V
Current - Supply:
300µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)