Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6070BAUT25+T
Part No.:
MAX6070BAUT25+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Reference
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX6070BAUT25+T.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.08% SOT23-6
Shipping
MAX6070BAUT25+T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
SOT-23-6
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.08%
Temperature Coefficient:
8ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
4.8µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
3µVrms
Voltage - Input:
2.8V ~ 5.5V
Current - Supply:
300µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)