Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6043BAUT33#TG16
Part No.:
MAX6043BAUT33#TG16
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Reference
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX6043BAUT33#TG16.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.1% SOT23-6
Shipping
MAX6043BAUT33#TG16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
SOT-23-6
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
5.3µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
9.5µVrms
Voltage - Input:
5.3V ~ 40V
Current - Supply:
650µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)