Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6033BAUT25+T
Part No.:
MAX6033BAUT25+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Reference
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX6033BAUT25+T.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.2% SOT23-6
Shipping
MAX6033BAUT25+T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
SOT-23-6
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
15 mA
Tolerance:
±0.2%
Temperature Coefficient:
15ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
16µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
12µVrms
Voltage - Input:
2.7V ~ 12.6V
Current - Supply:
85µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)