Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX22502EATC+
Part No.:
MAX22502EATC+
Category:
Drivers, Receivers, Transceivers
Package:
12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX22502EATC+.pdf
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 12TDFN
Shipping
MAX22502EATC+ Specifications
Package/Case:
12-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Transceiver
Protocol:
RS422, RS485
Number of Drivers/Receivers:
1/1
Duplex:
Full
Receiver Hysteresis:
250 mV
Data Rate:
100Mbps
Voltage - Supply:
3V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C