Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX22500EATB+
Part No.:
MAX22500EATB+
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Drivers, Receivers, Transceivers
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX22500EATB+.pdf
Description:
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 10TDFN
Shipping
MAX22500EATB+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
10-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Transceiver
Protocol:
RS422, RS485
Number of Drivers/Receivers:
1/1
Duplex:
Half
Receiver Hysteresis:
250 mV
Data Rate:
100Mbps
Voltage - Supply:
3V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C