Mallory Sonalert Products Inc. MAS27N26EPQ
Part No.:
MAS27N26EPQ
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
MAS27N26EPQ.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 12V FLANGE RA
Shipping
MAS27N26EPQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
MAS
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
8 ~ 16V
Frequency:
2.7kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Pulse, Fast
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
87dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:
20mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount, Flange, Right Angle
Termination:
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Size / Dimension:
2.437" L x 1.220" W (61.90mm x 31.00mm)