MDE Semiconductor Inc MART100KP150A
Part No.:
MART100KP150A
Datasheet:
MART100KP150A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 150VRWM 296.0VC
Shipping
MART100KP150A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
296V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
338A
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)