Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225727471E3
Part No.:
MAL225727471E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL225727471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL225727471E3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
257 PRM-SI
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
420mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.39 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.346 A @ 10 kHz
Impedance:
350 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)