Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225659472E3
Part No.:
MAL225659472E3
Datasheet:
MAL225659472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP TH
Shipping
MAL225659472E3 Specifications
Series:
256 PMG-SI
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
56mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency:
3.96 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)