Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225050332E3
Part No.:
MAL225050332E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL225050332E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Shipping
MAL225050332E3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
250 RMI-V
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Audio, Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
2.28 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3 A @ 100 kHz
Impedance:
19 mOhms
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.319" (33.50mm)