Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL220213472E3
Part No.:
MAL220213472E3
Datasheet:
MAL220213472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Shipping
MAL220213472E3 Specifications
Series:
202 PML-ST
Packaging:
Box
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
28mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
11.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
17.7 A @ 10 kHz
Impedance:
19 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
4.165" (105.80mm)