Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219376221E3
Part No.:
MAL219376221E3
Datasheet:
MAL219376221E3.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL219376221E3 Specifications
Series:
193 PUR-SI
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
390mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.41 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.115 A @ 10 kHz
Impedance:
230 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)