Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215947221E3
Part No.:
MAL215947221E3
Datasheet:
MAL215947221E3.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL215947221E3 Specifications
Series:
159 PUL-SI
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
740mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.21 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
525 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)