Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215848103E3
Part No.:
MAL215848103E3
Datasheet:
MAL215848103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Shipping
MAL215848103E3 Specifications
Series:
158 PUL-SI
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.17 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
32 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)