Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL214650332E3
Part No.:
MAL214650332E3
Datasheet:
MAL214650332E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Shipping
MAL214650332E3 Specifications
Series:
146 RTI
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
6000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
3.1 A @ 100 kHz
Impedance:
19 mOhms
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.378" (35.00mm)