Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212018471E3
Part No.:
MAL212018471E3
Datasheet:
MAL212018471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL TH
Shipping
MAL212018471E3 Specifications
Series:
120 ATC
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
81mOhm
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
2.86 A @ 10 kHz
Impedance:
74 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)