Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211818471E3
Part No.:
MAL211818471E3
Datasheet:
MAL211818471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL TH
Shipping
MAL211818471E3 Specifications
Series:
118 AHT
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
440mOhm
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
1.261 A @ 10 kHz
Impedance:
390 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)