Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211818221E3
Part No.:
MAL211818221E3
Datasheet:
MAL211818221E3.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V AXIAL TH
Shipping
MAL211818221E3 Specifications
Series:
118 AHT
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
940mOhm
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
715 mA @ 10 kHz
Impedance:
820 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)