Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211816472E3
Part No.:
MAL211816472E3
Datasheet:
MAL211816472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V AXIAL TH
Shipping
MAL211816472E3 Specifications
Series:
118 AHT
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
95mOhm
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
2.052 A @ 10 kHz
Impedance:
100 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)