Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210618153E3
Part No.:
MAL210618153E3
Datasheet:
MAL210618153E3.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 63V SCREW CHAS
Shipping
MAL210618153E3 Specifications
Series:
106 PED-ST
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
16mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
14.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
11 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
4.402" (111.80mm)